Kiedy Jest Odpowiedni Czas Na Jedzenie I Ćwiczenia?

kiedy jeść a kiedy ćwiczyćW Internecie jest wiele złych rad dotyczących jedzenia przed treningiem. Wiele osób uważa, że nie powinno się jeść przed ćwiczeniami, bo możemy mieć skurcze, albo mdłości. Z drugiej strony część osób nie je przed treningiem, bo ich zdaniem spala się wtedy więcej kalorii. Niektórzy sportowcy uważają, że kiedy nie jedzą przed treningiem, to mają więcej energii, bo nie marnują jej na procesy trawienne.

Niestety wszystkie te przekonania są kłamstwem. Prawda jest taka, że potrzebujesz dodatkowej energii podczas wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń. To ile uda Ci się spalić zależy od tego, co zjadłaś, kiedy i ile minęło od posiłku.

Musisz zjeść tyle kalorii ile jesteś w stanie spalić. To jest jedyna zasada, która pozwoli Ci schudnąć.
Pamiętaj, że potrzebujesz energii przez cały dzień, więc musisz ją sobie regularnie dostarczać. Nie wiem, czy wiesz, ale nawet podczas snu Twój organizm spala kalorie. Jeśli naruszysz równowagę pomiędzy tym, co spalasz a tym co dostarczasz swojemu organizmowi do doprowadzisz do deficytów, albo nadwyżki kalorii. A to jest naprawdę bardzo niebezpieczne.

Kiedy budzisz się rano, to masz bardzo mało energii. Dzieje się tak dlatego, że ostatni posiłek jadłaś jakieś 12 godzin temu. W tym czasie Twoje ciało mogło spalić nawet 1100 Kcal. Pamiętaj jednak, że energię czerpiesz z glikogenu, węglowodanów i z zapasów tłuszczu.

Ważne jest żebyś wiedziała, że węglowodany są dostępne w ograniczonych i niewielkich ilościach. Magazynuje się je głównie w mięśniach i wątrobie. Są one niezbędne do spalania tłuszczów i przyspieszania przemiany materii.

Po węglowodanach przechowywanych w wątrobie rano nie ma już śladu i dlatego nie masz na nic energii ani ochoty. Jak widzisz, to one są najbardziej odpowiedzialne za dostarczanie energii na dobry start rano.

Jeśli zaczynasz trening bez uprzedniego zjedzenia śniadania to doprowadzasz swój organizm do ogromnego zmęczenia. Po takich ćwiczeniach masz deficyt około 1600 Kcal. 1100 spaliłaś prawdopodobnie podczas snu, a 500 podczas treningu.

Po czymś takim Twoje ciało jest spragnione jedzenia mimo, że możesz nie odczuwać głodu. Dzieje się tak dlatego, że Twoje ciało próbuje zachować wszystkie zapasy energii jakie ma, bo nie wie kiedy następnym razem dostanie coś do jedzenia.

Właśnie z tego powodu Twój organizm próbuje ograniczyć uczucie głodu.

Ale tak naprawdę to, że nie burczy Ci w brzuchu nie znaczy, że nie potrzebujesz jedzenia. Po prostu w którymś momencie poczujesz głód ze zdwojoną siłą. Twoje ciało za wszelką cenę będzie próbowało wyrównać deficyty energii. W końcu doprowadzisz do tego, że ciężko będzie Ci wyznaczyć odpowiednie pory posiłków dla siebie, bo ciągle będziesz głodna.

Z drugiej strony, jeśli dużo zjesz i będziesz mało aktywna, to w Twoim organizmie dojdzie do nadwyżki energii. Może się tak zdarzyć, jeśli zjesz wieczorem bardzo obfitą kolację np. liczącą 1000 Kcal i nie będziesz robiła nic konkretnego związanego z aktywnością fizyczną. A do tego jeśli rano zjesz duże śniadanie, to znajdziesz się w pozytywnym bilansie energetycznym. Takie postępowanie jest zalecane dla osób, które chcą przybrać na wadze.

Ilość kalorii, jaką dostarczasz swojemu organizmowi nie powinna się wahać, tylko być stała. Naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które dostarczają swojemu organizmowi różne ilości kalorii mają więcej tkanki tłuszczowej, nawet jeśli w ciągu dnia są bardzo aktywni. Ponadto ich umysł pracuje gorzej niż u sportowców, którzy jedli regularnie w ciągu dnia. W dodatku ta druga grupa osiąga lepsze wyniki ze względu na sposób odżywiania się.

Staraj się odżywiać w ten sposób, żeby zapewnić swojemu organizmowi energii co najmniej na godzinę. Oczywiście, że nie zawsze będziesz wiedziała ile powinnaś zjeść, ale na pewno nie powinnaś się nadmiernie objadać.

Regularne jedzenie, co 3-4 godziny pozwoli Ci uniknąć wahania bilansu energetycznego. Natomiast jeśli zaburzysz pracę swojego organizmu, to zaczniesz więcej jeść i automatycznie przytyjesz.

Pamiętaj! Nigdy nie wychodź do pracy zanim nie zjesz śniadania.

Tak samo nie powinnaś ćwiczyć z pustym żołądkiem, bo to może doprowadzić do deficytów energii w Twoim organizmie. Jeśli czujesz, że bardzo potrzebujesz energii, to zjedz coś, co ma w sobie węglowodany.

One dzięki indeksowi glicerynowemu szybko zapewnią Ci siłę do działania. Jeśli wiesz, że nie będziesz miała w pracy czasu na normalny posiłek, a będziesz dużo pracowała, to miej w pobliżu jakieś soki, owoce, warzywa, albo chleb. Jeśli podczas wzmożonej pracy nie będziesz regularnie jadła, to zaburzysz swoją równowagę energetyczną.

Przy ćwiczeniach najlepiej jeść 2 godziny przed treningiem. Wtedy warto przekąsić coś lekkiego i takiego, co zostanie szybko strawione. Natomiast jeśli idziesz tylko na długi spacer, to nie musisz specjalnie nic jeść. Nie wiąże się to ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym, więc nie potrzebujesz dodatkowej dawki energii. Nie musisz się nadmiernie objadać, jeśli masz gdzieś kawałek drogi przebiec, albo zrobić coś, co nie wymaga od nas zbyt dużej siły i energii.

Podczas treningu wszystko zależy od tego, co będziesz robiła. Jeśli ćwiczysz intensywnie przez 60 albo 90 minut, to powinnaś zjeść coś dodatkowego. Najlepiej wtedy zaopatrzyć się w jakiś napój sportowy, sok, batonik, owoc, cokolwiek co da Ci dodatkową dawkę energii.

Przy godzinnym spacerze kolejny posiłek nie jest potrzebny.

Natomiast przy wzmożonym wysiłku fizycznym, to po prostu konieczność. Pamiętaj, że zawsze 45 minut po treningu Twoje ciało ma taki metaboliczny skok. W tym czasie enzymy, które rozkładają węglowodany pracują na najwyższych obrotach. A w dodatku wtedy masz najwyższy poziom insuliny, jaki możesz osiągnąć po zjedzeniu czegokolwiek.

Jeśli chcesz zadbać o swoje mięśnie, zmniejszyć ilość odkładanego tłuszczu u uzupełnić braki glikogenu, to musisz jeść połączenia białka z węglowodanami. To może być np. jogurt z owocami, garść owoców, albo kanapka z masłem orzechowym.

Jeśli nie masz pod ręką nic z wymienionych wyżej przysmaków, to możesz zjeść jakikolwiek owoc, albo wypić jakiś napój. Musisz po prostu dostarczać swojemu organizmowi, to co spalił. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić.

Jak będziesz planowała swoje posiłki weź pod uwagę czas. Jeśli po treningu bierzesz prysznic i masz daleką drogę do domu, to możesz sobie zabrać jakąś przekąskę, zanim zjesz coś konkretnego.

Według wielu badaczy zaburzenia metabolizmu przynoszą wiele negatywnych skutków. Możesz np. bo bardzo intensywnym treningu czuć się następnego dnia zmęczona, albo nie mieć na nic siły ani energii.

Niektórzy ludzie zaraz po intensywnym treningu nie czują w ogóle głodu. W takim wypadku zaleca się przynajmniej picie soku, albo napoju sportowego. Możesz również znaleźć kombinację różnych produktów spożywczych, które zapewnią Ci wydajność. Pamiętaj, że z odżywianiem nie powinno się eksperymentować, bo to się może źle skończyć.

Ćwiczenia pomogą Ci w odchudzaniu ale będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość bo to może długo potrwać zanim osiągniesz wymarzony efekt. Jeśli chcesz zaoszczdzić sobie czasu i szybko schudnąć 10 kg w 30 dni to powinnaś ściągnąć moją książkę. Kliknij w poniższy link aby dowiedzieć się więcej:

sekrety odchudzania

Leave a Comment

Previous post:

Next post: